News Sports World

Europa League: Έφυγε με σπουδαίο «διπλό» στη ματσάρα του Λεβερκούζεν η Μονακό, βάσεις πρόκρισης για τη Σεβίλλη

Συναρπαστικές ήταν οι πρώτες αναμετρήσεις για τα play off του Europa League, με το πιο συναρπαστικό παιχνίδι να διεξάγεται στο Λεβερκούζεν.

Στη «Μπάι Αρίνα» μετά από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, η Μονακό νίκησε 3-2 της τοπικής ομάδας. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο αμυντικός Ντισασί στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στη Λισαβόνα η Σπόρτινγκ ισοφάρισε στο 90+4′ τη Μίντιλαντ, η οποία -παρότι παραπαίει στη Δανία- ήταν εξαιρετική και είχε «αγκαλιάσει» τη νίκη με γκολ από το 77′ του Αιγύπτιου Ασούρ που είχε μπει αλλαγή λίγο νωρίτερα. Ωστόσο, ο στόπερ Κοάτες έφερε το παιχνίδι στα ίσια λίγο πριν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Μίνι έκπληξη έγινε και στο Τορίνο, όπου η Ναντ κράτησε στο 1-1 τη Γιουβέντους. Οι «μπιανκονέρι» προηγήθηκαν στο 13′ με τον Βλάχοβιτς, αλλά στο 60′ ο Μπλας ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα.

Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στον πρώτο αγώνα για τα play off του Europa League.

Έτσι, η πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης θα κριθεί στη ρεβάνς του «Ολντ Τράφορντ» την επόμενη Πέμπτη (23/2).

Europa League: Τα αποτελέσματα στους πρώτους αγώνες των play-off

Άγιαξ (Ολλανδία) – Ουνιόν Βερολίνου (Γερμανία) 0-0

Μπαρτσελόνα (Ισπανία) – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία) 2-2

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) – Ρεν (Γαλλία) 2-1

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) – Ρόμα (Ιταλία) 1-0

Γιουβέντους (Ιταλία) – Ναντ (Γαλλία) 1-1

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία) – Μίντιλαντ (Δανία) 1-1

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Γερμανία) – Μονακό (Γαλλία) 2-3