News Sports

Προβάδισμα πρόκρισης για ΑΕΚ Λάρνακας, Λάτσιο, Λουντογκόρετς και Παρτίζαν

Πολύ σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Europa Conference League πήρε η Λάτσιο η οποία επικράτησε με σκορ 1-0 της Κλουζ στο «Ολίμπικο».

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Τσίρο Ιμόμπιλε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Αξίζει να σημειωθεί πως οι Ιταλοί έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 15′ λόγω αποβολής του Πάτριτς.

Μια πολύ μεγάλη νίκη επί της Ντνίπρο πήρε η ΑΕΚ Λάρνακας που επιβλήθηκε με σκορ 1-0, με τους Κύπριους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Ο παίκτης που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους ήταν ο Άνχελ Γκαρσία με γκολ στο 84′.

Με νίκες προχώρησαν και η Λουντογκόρετς με την Παρτίζαν επικρατώντας με το ίδιο σκορ (1-0) των Άντερλεχτ και Σέριφ Τίρασπολ. Το γκολ για τους Βούλγαρους πέτυχε ο Ιγκόρ Τιάγκο στο 9′, ενώ για τους Σέρβους δράστης ήταν ο Ρικάρντο Γκόμεζ στο 45′.

Τέλος, μια τεράστια νίκη προς τιμήν όλης της Τουρκίας πήρε η Τράμπζονσπορ που επικράτησε εντός έδρας της Βασιλείας με σκορ 1-0, στο πλαίσιο της αναμέτρησης των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του Europa Conference League.