Greece Sports

Super League Play-offs (1η αγων.): Ο Παναθηναϊκός κράτησε το +2 από την ΑΕΚ

Ματς για γερά νεύρα στη Νέα Φιλαδέλφεια. Όπως αναμένονταν άλλωστε για δύο ομάδες που διεκδικούν το πρωτάθλημα με μικρή βαθμολογική διαφορά μεταξύ τους. Στο πρώτο ημίχρονο η μεγάλη στιγμή άνηκε στην ΑΕΚ που έχασε την ευκαιρία να βρει γκολ με τον Λάζαρο Ρότα που όμως απέναντι από τον Μπρινιόλι έκανε πολύ κακό τελείωμα. Από την άλλη στον Παναθηναϊκό είχαν τεράστια παράπονα για τον διαιτητή Νταμπάνοβιτς κυρίως για το γεγονός ότι στο φινάλε του η ημιχρόνου δεν έδειξε δεύτερη κίτρινη και κόκκινη κάρτα στον Άμραμπατ που σταμάτησε την μπάλα με το χέρι.

Με περισσότερους από 10.000 φίλους στο πλευρό του, που έκαναν… κατάληψη στο Πανθεσσαλικό του Βόλου, ο Ολυμπιακός δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να επικρατήσει των γηπεδούχων με 3-0 και να ξεκινήσει με το… δεξί τα playoffs και την προσπάθεια για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το «αιώνιο ντέρμπι» της Θεσσαλονίκης τα είχε όλα! Πολλά νεύρα, σκληρά μαρκαρίσματα, φαντασμαγορική ατμόσφαιρα, τρία γκολ, χαμένες ευκαιρίες, αποφάσεις μέσω VAR αλλά και έναν μεγάλο νικητή. Τον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά αν και στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Πάλμα, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα και έκανε την σπουδαία ανατροπή επικρατώντας με 2-1.