Australia News Sports

NPL – Χαμόγελα για Οκλι και Ελλάς-Ηττες για Μέγα και Παγκύπριο

Με συναρπαστικές μάχες ξεκίνησε από την περασμένη Πέμπτη το φετινό πρωτάθλημα του NPL. Στον πρώτον χρονικά αγώνα η Ελλάς αν και δυσκολεύθηκε απέναντι στο νεοφώτιστο Moreland City, τελικά κατάφερε να εξασφαλίσει το πρώτο της τρίποντο νικώντας με 2-1.

Η κυανόλευκη βρέθηκε πίσω στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου 45λεπτου. Στην επανάληψη η Ελλάς κατάφερε να ισοφαρίσει στο  51’  με τον Alun Webb, ενώ το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο  66ο λεπτό ο Patrick Langlois.

Στο Οκλι οι «κανονιέρηδες» και περσινοί πρωταθλητές  κατάφεραν να νικήσουν την Green Gully με 3-1. Ο  Connor Hampson έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Chris Taylor.  Ο νεοαποκτηθείς, Alex Salmon, στο 50ό λεπτό έκανε το 2-0 για την ελληνική ομάδα. Στο 54’ το Green Gully μείωσε σε 2-1 για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 για το Οκλι  ο Daniel Clark.

Απογοήτευση για του φίλους του Μέγα στο Ολύμπικ Βίλετζ, στην πρώτη εμφάνιση της της κιτρινόμαυρης ομάδας  με τους φιλοξενούμενους της   Dandenong Thunder να κλέβουν τη νίκη με σκόρ 1-0.

Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στο Kingston Heath με τον γηπεδούχο Παγκύπριο να γνωρίζει την ήττα από το   North Geelong Warriors με σκορ  1-3. Το  μοναδικό τέρμα του Παγκύπριου πέτυχε ο Mario Barcia στο 66ο λεπτό.

Συναρπαστικό ματς στο  Port Melbourne, με την γηπεδούχο Νέα Ελλάς και το Avondale να αναδεικνύονται ισόπαλοι 2-2.  Οι «καρχαρίες» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Jackson Courtney – Perkins. Στην συνέχεια το Avondale κατάφερε να ισοφαρίσει και στην συνέχεια να προηγηθεί με 2-1. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε για τη Νέα Ελλάς,  στο 77ο λεπτό ο Jalil Regague.