News Sports World

Champions League : Βαυαρική απόδραση από το Παρίσι και προβάδισμα πρόκρισης

Η Μπάγερν έφυγε με τη νίκη από το Παρκ Ντε Πρενς, έκανε το πρώτο βήμα και έχει ένα μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League. Oι Βαυαροί επικράτησαν 1-0 της Παρί Σεν Ζερμέν χάρη στο γκολ του Κινγκσλέ Κομάν στο 53ο λεπτό.

Οι Βαυαροί που στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν καλύτεροι, είχαν και δοκάρι με τον Τσούπο Μότινγκ. Οι Παριζιάνοι μετά την είσοδο του λαβωμένου Εμπαπέ πίεσαν, με τον Γάλλο σούπερ σταρ να σκοράρει στο 83′, αλλά το γκολ του να ακυρώνεται οριακά για οφσάιντ του Μέντες. Αποβλήθηκε στο 90+2 ο Παβάρ.

Νίκη για την Μίλαν

Η Μίλαν έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης από τη φάση των 16 του Champions League, αφού επικράτησε με 1-0 της Τότεναμ στο Σαν Σίρο, στην επιστροφή της στα νοκ άουτ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης έπειτα από 3.262 ημέρες και το παιχνίδι με την Ατλέτικο το 2014.

Το “χρυσό” γκολ σημείωσε ο Μπραΐμ Ντίαθ στα πρώτα λεπτά, με τους Λονδρέζους να έχουν τον έλεγχο για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως τους “ροσονέρι” να φτάνουν πιο κοντά στο επόμενο γκολ, αλλά να μην τα καταφέρνουν.

Τα πάντα θα κριθούν στο δεύτερο παιχνίδι στο Λονδίνο, που θα διεξαχθεί στις 8 Μαρτίου.