Australia Community Sports

A-League: Ασταμάτητη η Melbourne City-Αυτοκτόνησε η Western United

Με την Melbourne City να συνεχίζει να μοιράζει γκολ και να σημειώνει νίκες και την Western United να χάνει μέσα από τα χέρια της νίκη επί της Adelaide United συνεχίσθηκε το πρωτάθλημα του A-League.

Η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος  Melbourne City πέρασε νικηφόρα και από την Δυτική Αυστραλία νικώντας την Perth Glory, με 4-2 και πλέον βρίσκεται σε διαφορά 8 βαθμών από τους δεύτερους στην βαθμολογία Μάρινερς οι οποίοι νίκησαν εκτός έδρας με 2-1 την Brisbane .

Παρέα με τους Μάρινερς και η Adelaide United η οποία με μεγάλη ανατροπή νίκησε με 3-2 την Western United. H ομάδα της Μελβούρνης αν και προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε γκολ των Botic και Prijovic στο πρώτο ημίχρονο στην επανάληψη έπαθαν καθίζηση με αποτέλεσμα να γνωρίσουν οδυνηρή ήττα.

Στους άλλους αγώνες νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι της Νέας Νότιας Ουαλίας ήταν η Sydney, η οποία επικράτησε της Western Sydney Wanderers με 1-0 σε ένα ματς γεμάτο ένταση και νεύρα, ενώ δεν λέει να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας η Βίκτορι η οποία γνώρισε την ήττα με 2-1 από τους Newcastle Jets.