Sports

Τσάμπιονς Λιγκ: Διπλό – μισή πρόκριση για τη Λίβερπουλ, προβάδισμα η Σίτι

Στην Πορτογαλία, η Λίβερπουλ επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί που είχε απέναντι στην Μπενφίκα. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επιβλήθηκε με 3-1 παίζοντας εντυπωσιακά στο πρώτο ημίχρονο.

Η αγγλική ομάδα πλέον επικεντρώνει την προσοχή της στο μεγάλο ντέρμπι με τη Σίτι για το πρωτάθλημα την Κυριακή. Οι Πορτογάλοι είχαν τις ευκαιρίες τους, κυρίως στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το ματς. Έτσι το έργο τους στον επαναληπτικό (13/4, 22:00) γίνεται εξαιρετικά δύσκολο.

«Καθάρισε» ο Ντε Μπρόινε για τη Σίτι

Με ένα γκολ του Κέβιν Ντε Μπρόινε στο 70ο λεπτό η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε με 1-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το ματς χαρακτηρίστηκε από τις δυνατές μονομαχίες. Οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες για τις δύο ομάδες, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.

H Σίτι κατάφερε να κρατήσει σχετικά εύκολα το προβάδισμά της αφού η Ατλέτικο δεν απείλησε. Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη 13 Απριλίου.