Sports

Στους «16» του Μουντομπάσκετ η Εθνική

Πραγματοποιώντας μία μεγάλη ανατροπή, η Ελλάδα επικράτησε της μαχητικής Νέας Ζηλανδίας 83-74 και θα βρεθεί στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Εξαιρετικός ο Παπαπέτρου με 27 πόντους και ρεκόρ καριέρας

Παρ’ όλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ (43-32 στο ημίχρονο) η εθνική μας ομάδας μπάσκετ επικράτησε της Νέας Ζηλανδίας με 83-74 και θα βρεθεί στην φάση των «16» του Μουντομπάσκετ.

Ο Παπαπέτρου ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας πετυχαίνοντας ρεκόρ καριέρας με 27 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Λαρεντζάκης με τους 20 πόντους αλλά και οι Γουόκαπ, Παπαγιάννης και Παπανικολάου.

Ωστόσο το παιχνίδι με την Νέα Ζηλανδία δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την εθνική μας. Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-15 ενώ και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Νεοζηλανδοί ήταν καλύτεροι και πήγαν στα αποδυτήρια με 11 πόντους διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι παίκτες της εθνικής εμφανίστηκαν πιο μαχητικοί, έπαιξαν καλύτεροι άμυνα και βρήκαν λύσεις επιθετικά. Ετσι στο τρίτο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 18-11 υπέρ της εθνικής μας. Η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου οι έλληνες παίκτες πέτυχαν 33 πόντους.

Την Παρασκευή (20.40) η Εθνική θα δώσει τον πρώτο αγώνα της στον νέο όμιλο που δημιουργείται από τις ΗΠΑ, Λιθουανία και Μαυροβούνιο. Η ελληνική ομάδα θα παίξει πρώτα κόντρα στη Λιθουανία και μετά με το Μαυροβούνιο (Κυριακή), αλλά όχι ξανά με τις ΗΠΑ, με τις ομάδες να παίρνουν μαζί στη νέα φάση τα αποτελέσματα του α’ γύρου.

Πηγή: Protagon.gr