Sports

Πολεμικές τέχνες: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Κωνσταντίνος Σαρκίρης

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο από παγκόσμιο πρωτάθλημα πανηγυρίζει το ελληνικό muay thai.

Στην «πρωτεύουσα» του αθλήματος, την Μπανγκόκ, ο Κωνσταντίνος Σαρκίρης ανέβηκε στην πρώτη θέση του βάθρου των 57 κ. (-23 ετών), και χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο μετάλλιο από τότε που η Παγκόσμια Ομοσπονδία του αθλήματος αναγνωρίστηκε επισήμως από τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή. Στη διοργάνωση της Ταϊλάνδης συμμετείχαν 1.380 αθλητές και αθλήτριες από 102 χώρες.
Η πρωτιά στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ήρθε ύστερα από μία συγκλονιστική μάχη του 19χρονου Έλληνα με τον Ντάβλατ Σαμσίγεφ (Ουζμπεκιστάν).
Ο Σαρκίρης επικράτησε με 29-27, και αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στα 57 κ., στην κατηγορία -23 ετών. Για να φτάσει στον τελικό ο Κωνσταντίνος Σαρκίρης απέκλεισε με νοκ-άουτ τους εκπροσώπους της Παλαιστίνης και της Ινδονησίας, ενώ την πρόκριση για τον τελικό την πήρε με αντίπαλο αθλητή από την Ταϊλάνδη, ο οποίος θεωρείτο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο.