Sports

NPL 2019: H Ελλάς νικήτρια στο ντέρμπι με τους «καρχαρίες» – Στη 2η θέση επέστρεψε ο Μέγας

Με το Όκλι να σημειώνει μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 5-3 επί του Dandenong Thunder, την Ελλάς να αναδεικνύεται νικήτρια στο ελληνικό ντέρμπι με τη Νέα Ελλάς και τον Αλέξανδρο να φεύγει με τους βαθμούς της νίκης επί των Mel­bourne Knights, συνεχίσθηκε η αγωνιστική δράση στο NPL.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής o Aλέξανδρος, χάρη σε αυτογκόλ του Galvan (Knights) στο 80′, κατάφερε να φύγει με τους βαθμούς της νίκης από το γήπεδο των Melbourne Knights και να επανακτήσει τη 2η θέση στον βαθμολογικό πίνακα μετά την εκτός έδρας ισοπαλία του Παγκύπριου 1-1 με το Green Gully. Οι «πράσινοι», μάλιστα, στάθηκαν τυχεροί αφού δέχθηκαν τέρμα στο 89′ της συνάντησης από τους γηπεδούχους για να ισοφαρίσει στο 93’ο Thurtell.
H Ελλάς, μετά την ήττα με 3-0 από το Dandenong City, την προηγούμενη αγωνιστική, συνήλθε και κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 2-1 κόντρα στη Νέα Ελλάς στο ελληνικό ντέρμπι της αγωνιστικής. Ο Marafioti άνοιξε το σκορ στο 9′ για την κυανόλευκη ομάδα για να ισοφαρίσει η Νέα Ελλάς με τον Cesnik στο 39′. Τη νίκη χάρισε στην Ελλάς ο Σκαπέτης με τέρμα που σημείωσε στο 69′, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέσμα.
Το σκορ της ημέρας σημειώθηκε στο Dandenong, όπου ένα αποτελεσματικότατο Όκλι νίκησε την γηπεδούχο Thunder με σκορ 5-3 ! Η ελληνική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με 5-1 μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 5-3 στα τελευταία 2 λεπτά των καθυστερήσεων. Σκόρερ για την ομάδα του Chris Taylor ήταν οι White 11′, Govan 33′, Green 41′, Packowski 57′ και Zoric 81′.
Tέλος, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών της, η Κλαρίντα δεν απέφυγε την ήττα από το πρωτοπόρο Avondale με σκορ 3-1.
Η ερυθρόλευκη ομάδα του Κλάιτον, παρότι προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 5′ με τον Theo, στη συνέχεια δεν μπόρεσε να σταματήσει το πιο έμπειρο Avondale.