Sports

NPL 2019: Πρώτη νίκη του Όκλι στο πρωτάθλημα επί του Μέγα – Ισόπαλος ο Παγκύπριος

Με το Όκλι να επιτυγχάνει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα επί του Μέγα, την Ελλάς να γνωρίζει τρίτη συνεχόμενη ήττα και τον Παγκύπριο να χάνει βαθμούς με το Dandenong Thunder συνεχίσθηκε το πρωτάθλημα του ΝPL.

Ο Παγκύπριος έμεινε στο 2-2 με το Dandenong Thunder εκτός έδρας και απομακρύνθηκε 5 βαθμούς από το πρωτοπόρο Avondale, το οποίο συνέτριψε με 5-2 εκτός έδρας το Green Gully. Η ελληνική ομάδα, αν και προηγήθηκε με 1-0 στο 18’ με τέρμα του Taylor, στο τελευταίο 15λεπτο βρέθηκε πίσω στο σκόρ με 2-1. Στο 79’ όμως ο Mitrovic διαμόρφωσε το τελικό 2-2.
Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε το Όκλι, και μάλιστα στο ελληνικό ντέρμπι με σκόρ 2-1 επί του φορμαρισμένου Αλέξανδρου. Το Όκλι κατάφερε να προηγηθεί στο 10’ με τον White για να ισοφαρίσει για λογαριασμό του Μέγα στο 40’ ο Way . Στο 43’, όμως, το Όκλι με τον Guest, από το σημείο του πέναλτι, έγραψε το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων στο β’ ημίχρονο.
Η Νέα Ελλάς, αν και πάλαιψε, δεν τα κατάφερε με αντίπαλο τους Melbourne
Knights. H ελληνική ομάδα του Port Melbourne γνώρισε την ήττα με 3-2, με τα γκολ της να επιτυγχάνουν ο Ibrahim στο 53’ και ο Beakhurst στο 71’.
Νέα ήττα γνώρισε η Ελλάς, αυτή την φορά εκτός έδρας, με σκόρ 2-0 από το Pascoe Vale. Αυτή ήταν η 4η ήττα της κυανόλευκης ομάδας σε 6 αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα, που την αφήνει στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Την ήττα γνώρισε και η Κλαρίντα. Η ερυθρόλευκη ομάδα του Κλάιτον, αν και προηγήθηκε στο 7’ με τον Iaconis στον εντός έδρας αγώνας της κόντρα στην Altona Magic, δέχτηκε δύο γκολ στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με τους βαθμούς της νίκης.