Sports

NPL 2019: Πρώτη ήττα για Παγκύπριο – Πρώτη νίκη για Νέα Ελλάς

Με τον Παγκύπριο να γνωρίζει την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, τη Νέα Ελλάς να σημειώνει την πρώτη της νίκη και την Ελλάς να γνωρίζει την συντριβή με αντίπαλο το Avondale, συνεχίσθηκε το πρωτάθλημα του ΝPL.

Oι Melbourne Knights έβαλαν τέλος στο αήττητο σερί του Παγκύπριου. Η ελληνική ομάδα δεν έπιασε την γνωστή της απόδοση, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 2-0 από τους πιο αποφασισμένους Νάιτς.
Την ήττα του Παγκύπριου εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το Avondale, το οποίο συνέτριψε με 4-0 την Ελλάς. Η κυανόλευκη ομάδα βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο Α’ ημίχρονο από την αντίπαλό της. Στο Β’ ημίχρονο ανέβασε την απόδοση της, αλλά δεν ήταν ικανή να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Με τη νίκη του αυτή το Avondale πέρασε στην 1η θέση της βαθμολογίας με το απόλυτο των νικών.
Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Αλέξανδρος. Η κιτρινόμαυρη ομάδα, μετά από ένα δυνατό ματς, έφυγε με τους βαθμούς της νίκης από την δύσκολη έδρα της Hume (1-2). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στα μέσα του Α’ ημιχρόνου, αλλά ο Cahill ισοφάρισε για λογαριασμό του Μέγα.
To νικητήριο γκόλ για την κιτρινόμαυρη ομάδα πέτυχε στην επανάληψη ο
Schiavo.
Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Νέα Ελλάς. Η ελληνική ομάδα του Port Melbourne, με τέρμα του Eagar στο 62′ πρόσθεσε τρεις βαθμούς στο ενεργητικό της.
Στο ελληνικό ντέρμπι, που έριξε την αυλαία της αγωνιστικής, Κλαρίντα και Όκλι αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Η Κλαρίντα προηγήθηκε με τέρμα του Irwin στο 13΄ για να ισοφαρίσει στο 88΄ για λογαριασμό του Όκλι ο Dimanche.