Sports

NPL 2019: Ξεκίνησε η φετινή σεζόν

“Σκόνταψε” ο Αλέξανδρος: 1-1 με Pascoe Vale
Παγκύπριος – Ελλάς 3-1, Όκλι – Melbourne Knights 1-2

Στο Ολύμπικ Βίλετζ, στον αγώνα που άνοιξε επίσημα την αυλαία του πρωταθλήματος, ο Αλέξανδρος, αν και καλύτερος από το φιλοξενούμενο Pascoe Vale, περιορίστηκε τελικά στο 1-1.

Ο αγώνας διεκόπη στο 93’ λόγω προβλήματος με τον ηλεκτροφωτισμό του σταδίου, ενώ απέμεινε ένα λεπτό από τις καθυστερήσεις με τον διαιτητή, ωστόσο, να αναφέρει ως τελικό αποτέλεσμα την ισοπαλία στο φύλλο αγώνα.

Ισοπαλία για τον Μέγα με το Pascoe Vale

Ο Noon στο 29’ έδωσε το προβάδισμα στον Μέγα, αλλά το Pascoe Vale κατάφερε να ισοφαρίσει στο 64’. Στο πρώτο χρονικά ελληνικό ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής στο Kingston Heath, ο Παγκύπριος έδειξε περισσότερες αντοχές… από την Ελλάς νικώντας με 3-1. Οι «πράσινοι» πέτυχαν δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα με τον Yuel, ενώ μέχρι εκείνο
το σημείο το σκόρ είχε διαμορφωθεί σε 1-1, με τον Baressi να κάνει το 1-0 στο 9’ για τον Παγκύπριο και τον Κρουσοράτη στο 23΄να κάνει το 1-1 για λογαριασμό της Ελλάς.

Το Όκλι δεν είχε το ιδανικό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από τους Melbourne Knights στο Jack Edwards Reserve. Η ομάδα του Chris Taylor βρέθηκε πίσω στο σκόρ με 1-0 στις αρχές του β΄ημιχρόνου, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τέρμα του Joe Guest. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το Όκλι να χάνει τις ευκαιρίες και τους Νάιτς να σκοράρουν στο 75’ το νικητήριο τέρμα τους.

Νέα Ελλάς και Κλαρίντα τα μοιράστηκαν όλα στο μεταξύ τους ντέρμπι

Στο άλλο ελληνικό ντέρμπι της πρεμιέρας, Νέα Ελλάς και Κλαρίντα μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, μένοντας στο 0-0.
Την νίκη της ημέρας πέτυχε η Hume City η οποία συνέτριψε με 4-0 με εκτός έδρας την Dandenong Thunder, ενώ «ποδοσφαιρικό μάθημα» από την περσινή φιναλίστ του πρωταθλήματος Avondale έλαβε η νεοφώτιστη Dandenong City η οποία γνώρισε εντός έδρας συντριβή με 4-1. Τέλος, με το δεξί ξεκίνησε για φέτος τις υποχρεώσεις του το Green Gully νικώντας εκτός έδρας με 1-0 την φιλόδοξη Altona Magic.
Aρκετή παραγωγική ήταν η πρώτη αγωνιστική αφού στις επτά συναντήσεις σημειώθηκαν 19 τέρματα!!!