Sports

NPL 2019: Δύο στα δύο για τον Παγκύπριο – Πρώτη νίκη της Ελλάς

Με τους αγώνες της 2ης αγωνιστικής συνεχίσθηκε το πρωτάθλημα του ΝPL.

O Παγκύπριος διπλασίασε τις νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα, σημειώνοντας μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί του Pascoe Vale. Η ελληνική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με 3-0 μετά από τέρματα των Baressi 17’, Thurtell 22’ και Λαμπαδαρίδη στο 50΄. Στη συνέχεια, όμως, και στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 3-2, αλλά ο Taylor, στα λεπτά των καθυστερήσεων, έδωσε τη νίκη στην «πράσινη» ομάδα.

Ο Αλέξανδρος, μετά την ισοπαλία στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με το Pas­coe Vale, δεν τα κατάφερε ούτε στο Green Gully να γευθεί τη χαρά της νίκης. Η κιτρινόμαυρη ομάδα, αν και στο Α’ ημίχρονο ήταν ισόπαλη 2-2 (Ellis 10’, Tyson 20’) με την γηπεδούχο, στην επανάληψη “σκόνταψε”. Το Green Gully φάνηκε πιο αποτελεσματικό, σημειώνοντας δύο ακόμα τέρματα, που διαμόρφωσαν το τελικό 4-2.
Την ήττα εκτός έδρας γνώρισε και το Όκλι από το αρκετά δυνατό μέχρι στιγμής Hume City. Η ομάδα του Chris Taylor αγωνίσθηκε αρκετά καλά, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν.
Ανάλογη κατάληξη είχε και ο αγώνας της Νέας Ελλάς εκτός έδρας με την Avondale . H ομάδα του λιμανιού αγωνίσθηκε αρκετά καλά απέναντι στην περσινή φιναλίστ του πρωταθλήματος, αλλά δέχθηκε το γκόλ που έκρινε την συνάντηση υπέρ των γηπεδούχων στο 83’ από το σημείο του πέναλτι.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε η Ελλάς. Η κυανόλευκη ομάδα, μετά από καλή εμφάνιση, κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της νεοφώτιστης Dandenong City με 1-0. Το γκόλ που έδωσε τους βαθμούς της νίκης στην ομάδα του Κώστα Ταγκαλάκη πέτυχε ο Sylaidos στο 79’.

Στον αγώνα που έριξε την αυλαία της αγωνιστικής, η Κλαρίντα δεν τα κατάφερε στην έδρα της με αντίπαλο το Dand­enong Thunder, από το οποίο γνώρισε την ήττα με 1-3.