Sports

Nations League: Η Πορτογαλία κατέκτησε το τρόπαιο

Το γκολ του Γκουέδες έκανε τη διαφορά απέναντι στην Ολλανδία και η πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία έγινε η ομάδα που κατέκτησε και το πρώτο Nations League!

Ο Φερνάντο Σάντος και ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχουν κάνει το καθήκον τους, απέναντι στην πατρίδα τους και στην ιστορία τους, με την κατάκτηση του Euro 2016. Παρ’ όλα αυτά, ό,τι άλλο μπορούν να κατακτήσουν, το κατακτούν. Οπως, για παράδειγμα, το πρώτο UEFA Nations League, αφού μετά τη νίκη επί της Ελβετίας στον ημιτελικό με το χατ-τρικ του CR7, ήρθε και το 1-0 επί της Ολλανδίας στον τελικό.
Σκόρερ, αυτή τη φορά, ο Γκουέδες, με τους Ιβηρες να πανηγυρίζουν ακόμη έναν τίτλο και να προετοιμάζονται με τον καλύτερο τρόπο, ψυχολογικά, για την υπεράσπιση του ευρωπαϊκού τίτλου τους σε ένα χρόνο…
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο τελικός του Nations League άρχισε μέσα σε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στο Dragao από τους οπαδούς των δύο ομάδων, με τους παίκτες όμως να αδυνατούν να ακολουθήσουν. Με αργό ρυθμό, αρκετά λάθη εκατέρωθεν και τους Ολλανδούς να έχουν μια ανούσια κατοχή μπάλας, τα λεπτά περνούσαν χωρίς να υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση.
Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο
Ρόναλντ Κούμαν έριξε στο ματς τον Πρόμες αντί του Μπάμπελ και η Ολλανδία έδειχνε να πατάει καλύτερα, συγκριτικά με το πρώτο μέρος.
Οι Οράνιε προσπάθησαν να πιέσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν, υπό την έννοια πως δεν είχαν κάποια φάση που να προβλημάτισε την άμυνα των γηπεδούχων, για να έρθει λίγα λεπτά μετά η φάση που έκρινε το παιχνίδι: Στο 60′ ο Μπερνάρντο Σίλβα γύρισε για τον Γκουέδες και αυτός με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε
το 1-0!
Στην τρίτη θέση η Αγγλία –
Κέρδισε στα πέναλτι την Ελβετία
Νίκη και 3η θέση για την Αγγλία στο Nations League, έστω και στα πέναλτι. Η Αγγλία κατάκτησε την τρίτη θέση στη νεοσύστατη διοργάνωση της UEFA, το Nations League. Στο «μικρό τελικό», που φιλοξενήθηκε στο Γκιμαράες, τα «Τρία Λιοντάρια» νίκησαν την Ελβετία με 6-5 στα πέναλτι, καθώς η κανονική διάρκεια της συνάντησης και η παράταση ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ. Να σημειωθεί ότι στο 84ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ της Αγγλίας που σημείωσε
ο Γουίλσον, αφού η χρήση του VAR «αποκάλυψε» φάουλ του Ντέλε Άλι λίγο πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Ρονάλντο: Σήκωσε το 10ο τρόπαιο της UEFA!
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγραψε ιστορία με την κατάκτηση του Nations League με τη φανέλα της Πορτογαλίας καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης με διψήφιο αριθμό τροπαίων της UEFA. Σε συλλογικό επίπεδο ολοκλήρωσε τη σεζόν μόνο με την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ιταλίας από τη στιγμή που ήρθε πρόωρος αποκλεισμός σε Champions League και Κύπελλο Ιταλίας, όμως το φινάλε ήταν ιδιαίτερα γλυκό για τον Κριστιανο Ρονάλντο μέσω της εθνικής Πορτογαλίας. Και αυτό γιατί οι Ίβηρες ήταν οι θριαμβευτές στο πρώτο Nations League της ιστορίας, νικώντας 1-0 την Ολλανδία στον τελικό του “Ντραγκάο”, με τον 34χρονο σούπερ να πανηγυρίζει την 12η νίκη τους στους ισάριθμους τελευταίους τελικούς που έχει πάρει μέρος σε συλλογικό και εθνικό επίπεδο!
Πέρα μάλιστα από αυτό το εντυπωσιακό στατιστικό, ο αρχηγός της ομάδας του Φερνάντο Σάντος έχει να επιδείξει ένα ακόμα, αφού είναι ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ποδοσφαίρου που σηκώνει 10 τρόπαια της UEFA: 1 Euro, 1 Nations League, 5 Champions League και 3 Σούπερ Καπ