Australia Sports

Αυστραλία – Αγγλία 1-3: Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης Λέαινες απέκλεισαν τις Matildas

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Αγγλία επικράτησε 3-1 της Αυστραλίας μπροστά σε 75.000 κόσμο στο Σίδνεϊ και έκλεισε ραντεβού με την Ισπανία στον μεγάλο τελικό του Μουντιάλ Γυναικών 2023.

Η Αγγλία χάλασε το πάρτι της οικοδέποινας Αυστραλίας (3-1) και πήρε για πρώτη φορά το εισιτήριο για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών σε μια ιστορική βραδιά στο Σίδνεϊ. Οι κερκίδες του «Stadium Australia» ήταν κατάμεστες από περίπου 75.000 κόσμο που «διψούσε» για το όνειρο. Να δει την ομάδα της Σαμ Κερ να φτάνει ως το τέλος της διαδρομής, όμως οι Λέαινες της Σαρίνα Βίγκμαν είχαν άλλα σχέδια και έγιναν η πρώτη εθνική ομάδα της Αγγλίας από το 1966 που φτάνει σε τελικό παγκόσμιας σκηνής.

Η Έλα Τουν έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της στο 36ο λεπτό, με την Σαμ Κερ να ισοφαρίζει με ένα άπιαστο μακρινό σουτ για την Αυστραλία σε 1-1 στο 63′ και να δίνει άλλο ενδιαφέρον στο ματς… Όμως οι Αγγλίδες βρήκαν τον τρόπο να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ, με την Χεμπ, πριν η Ρούσο «κλειδώσει» τη νίκη διαμορφώντας το τελικό 3-1 στο 86′.

Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι από το πρώτο λεπτό, ολόκληρος ο πλανήτης είχε στρέψει την προσοχή του στην προσπάθεια των Matildas να γράψουν ιστορία, όμως η Αγγλία έκανε αθόρυβα τη δουλειά της και με «όπλο» την εμπειρία της απογοήτευσε το κοινό του Σίδνεϊ. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν πανικοβλήθηκε όταν η Αυστραλία έκανε την αντεπίθεσή της στο τελευταίο μισάωρο, με πρωταγωνίστρια την Κερ (που σκόραρε και είχε ακόμα δύο μεγάλες ευκαιρίες) και τελικά πήρε την ιστορική πρόκριση.