Sports

Τσιτσιπάς – Σβάρτσμαν 1-2: Ήττα στην επιστροφή του σε μονό για τον Στέφανο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να συνδυάσει την επιστροφή του στο μονό με νίκη, αφού ηττήθηκε 2-1 σετ από τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν στο πλαίσιο του ATP Cup.

Το σημαντικότερο όλων ήταν όμως ότι ο 23χρονος Έλληνας τενίστας απέδειξε κόντρα στο Νο13 της Παγκόσμιας κατάταξης ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο μετά το χειρουργείο που υποβλήθηκε στον αγκώνα του δεξιού χεριού.

Ουσιαστικά αυτό ήταν το πρώτο ματς που έδωσε μετά από σχεδόν δύο μήνες και το γεγονός ότι ανταπεξήλθε και μάλιστα κόντρα σε έναν απαιτητικό αντίπαλο είναι το μεγαλύτερο κέρδος του ενόψει Australian Open.

ATP Cup: Πάλεψε, αλλά έχασε ο Περβολαράκης από τον Ντελμπόνις

Ο Μιχάλης Περβολαράκης πάλεψε ειδικά στο πρώτο σετ απέναντι στον Φεντερίκο Ντελμπόνις, αλλά γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ.

Ζίντανσεκ – Σάκκαρη 1-2: Ξεκίνημα με νίκη στο 2022 για τη Μαρία στην Αδελαΐδα

Με νίκη έκανε ποδαρικό στο 2022 η Μαρία Σάκκαρη που επικράτησε της Ταμάρα Ζίντανσεκ με 2-1 σετ στο Adelaide International 1 και πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης.