News Sports

Τσιτσιπάς – Ζβέρεφ 2-0: Τεράστιος ο Έλληνας τενίσταςΈλληνας τενίστας

Γράφει… ιστορία ο Στέφανος Τσιτσιπάς! Ο 21χρονος τενίστας έγινε ο πρώτος Έλληνας που φτάνει στα ημιτελικά του ATP Finals.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Αλεξάνερ Ζβέρεφ με το “καθαρό” σκορ που ήθελε (2-0) και έχοντας κάνει το 2×2 στον όμιλο “Andre Agassi” πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του ATP Finals.

Παίζοντας επιθετικό, πειθαρχημένο και χωρίς… νεύρα τένις, ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 2-0 σετ ( 6-3 6-2), έκανε το 2/2 στο γκρουπ και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του ATP Finals.

Ο Έλληνας τενίστας έγινε έτσι ο δεύτερος που παίρνει την πρόκριση στους “4” του τουρνουά του Λονδίνου, μετά τον Ντομινίκ Τιμ και την Παρασκευή θα αντιμετωπίσει τον Ράφα Ναδάλ, σε έναν αγώνα που έχει… σημασία μόνο για τον Ισπανό.

Ο Τσιτσιπάς πήρε πρώτος το σερβίς και μπήκε με το… δεξί στο ματς, με τον Ζβέρεφ όμως να έχει ανάλογη εικόνα – σταθερότητα και να “απαντά” με “όπλο” το πολύ καλό του σερβίς. Ο Έλληνας τενίστας βρέθηκε πολύ κοντά στο να χάσει το 5ο γκέιμ στο οποίο σέρβιρε, αλλά μετά από “μάχη” κατάφερε να κάνει το 3-2. Ο Έλληνας τενίστας κατάφερε να κάνει το break στο 8ο γκέιμ και “κρατώντας” το σερβίς του στη συνέχεια κατέκτησε το πρώτο σετ (6-3).

Ο Έλληνας τενίστας ξεκίνησε ιδανικά και το δεύτερο σετ, αφού “έσπασε” το σερβίς του Γερμανού αντιπάλου του, κάνοντας το 1-0. Ο Ζβέρεφ δέχθηκε μεγάλη πίεση μετά από αυτό, δεν βρήκε τρόπο για να περιορίσει τα λάθη του και να φτάσει σε ένα δικό του break, κάτι που έκανε ο Τσιτσιπάς. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τον “Stef” θριαμβευτή και με το “εισιτήριο” για τα ημιτελικά στα χέρια του.