Sports

Τουρνουά «Ακρόπολις»: Λύγισε στην παράταση από τη Σερβία η μαχητική Εθνική

Το σπουδαιότερο τεστ ενόψει Μουντομπάσκετ 2019 έδωσε στο ΟΑΚΑ η Εθνική ομάδα μπάσκετ, με αντίπαλο τη Σερβία.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στον «τελικό» του τουρνουά «Ακρόπολις», καθώς είχαν πετύχει από δύο νίκες απέναντι σε Ιταλία και Τουρκία. Χωρίς Παπανικολάου και Πρίντεζη αγωνίστηκε η Εθνική, για λόγους προφύλαξης, ενώ τραυματίστηκε και αποχώρησε κατά τη διάρκεια του αγώνα ο Αθηναίου. Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με την Εθνική να χάνει το προβάδισμα μόλις στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αλλά με αντεπίθεση στο τέλος ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί οι Σέρβοι ήταν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι και έτσι έφτασαν στη νίκη με 85-80.
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-31, 57-52, 72-72 κ.α., 80-85 παρ.

Τρίτη θέση για την Τουρκία
Την τρίτη θέση στο τουρνουά πήρε η Τουρκία, η οποία επέστρεψε από το -13 της 3ης περιόδου και με επιμέρους σκορ 24-9 νίκησε με 72-70 την Ιταλία. Ο Ερσάν Ιλιασόβα σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ της Τουρκίας αναδείχτηκε ο Τσεντί Οσμάν με 20 πόντους.

Σοκ με Αθηναίου – Υπέστη ρήξη χιαστού

Εξαιρετικά άτυχος στάθηκε ο Γιάννης Αθηναίου. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου της φιλικής αναμέτρησης της Εθνικής μπάσκετ με τη Σερβία, ο διεθνής γκαρντ του Παναθηναϊκού τραυματίστηκε στο αριστερό γόνατο, το οποίο φάνηκε να γυρίζει Το ΟΑΚΑ «πάγωσε», με τον δακρυσμένο Αθηναίου να αποχωρεί στα αποδυτήρια στην αγκαλιά των Μπουρούση και Βασιλόπουλου.
Οι πρώτες ιατρικές εκτιμήσεις, στο ημίχρονο του αγώνα Ελλάδας-Σερβίας, έκαναν λόγο για ρήξη χιαστού, κάτι που επιβεβαιώθηκε από τη μαγνητική τομογραφία που έγινε αργότερα.
Ο άτυχος Γιάννης Αθηναίου όχι μόνο χάνει το Μουντομπάσκετ, αλλά θα μείνει εκτός δράσης για περίπου έξι μήνες.
Ο τραυματισμός του Γιάννη Αθηναίου και το πρόβλημα του Κώστα Σλούκα έχουν προκαλέσει λειψανδρία στους γκαρντ, με τον Θανάση Σκουρτόπουλο να εξετάζει το ενδεχόμενο κλήσης ενός εκ των Μάντζαρη, Μποχωρίδη.