Sports

Τα κανόνια του Όκλι σκόρπισαν την Ελλάς Νίκη-ανάσα για την Κλαρίντα

Με την νέα μεγάλη νίκη του Όκλι επί της Ελλάς και την νίκη-ανάσα της Κλαρίντας επί των Melbourne Knights συνεχίσθηκε το πρωτάθλημα του NPL.

Στο Jack Edwards Reserve το Όκλι, μετά την μεγάλη του νίκη επί του πρωτοπόρου Avondale την προηγούμενη αγωνιστική, συνέτριψε την Ελλάς με 4-1 στο ένα από τα δύο ελληνικά ντέρμπι της αγωνιστικής. H ομάδα του Chris Taylor ήταν ανώτερη από την φιλοξενούμενη Ελλάς που, αν και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 10’ με τον Shroen, στη συνέχεια κατέρευσε. White 16’, Dekker 53’, 61’, και Mathews 56’ ήταν οι σκόρερ του Όκλι που εξασφάλισε την παρουσία του στους τελικούς 2 στροφές πριν το τέλος.
Στο άλλο ελληνικό ντέρμπι της αγωνιστικής στο Port Melbourne ο Αλέξανδρος κατάφερε να δραπετεύσει με τους βαθμούς της νίκης μετά το 1-0 επί της Νέας Ελλάς. Σκόρερ της κιτρινόμαυρης ομάδας, που την προσεχή Παρασκευή φιλοξενεί στο Ολύμπικ Βίλετζ το Όκλι στον αναβληθέντα αγώνα της 20ης αγωνιστικής, ήταν στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων ο Cahill.
Νίκη «χρυσάφι» πέτυχε η Κλαρίντα με σκορ 2-0 επί των Melbourne Knights, στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Τα γκόλ της ερυθρόλευκης ομάδας του Κλάιτον πέτυχαν οι Yalaz 14’ και Sakhizada στο 79’. Mε τη νίκη της αυτή η Κλαρίντα άφησε την τελευταία θέση της βαθμολογίας και βρίσκεται σε απόσταση βολής από το Dandenong Thunder (11o).
Tέλος, νέα βαθμολογική απώλεια για τον Παγκύπριο, που γίνεται αντιληπτό ότι του …λείπει ο Γιάννης Αναστασιάδης από τον πάγκο. Η ελληνική ομάδα, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών της, γνώρισε την ήττα με 3-2 από Dandenong City.
Ta τέρματα για τον Παγκύπριο πέτυχαν οι Thurtell 16’ και Webster στο 49’.