Sports

Πήρε το Nations League η Γαλλία

Το Nations League έχει νέο κάτοχο και είναι η Γαλλία! Οι «τρικολόρ», σε ένα παιχνίδι που έγιναν απίστευτα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο, παρότι βρέθηκαν να χάνουν 1-0 από την Ισπανία, ολοκλήρωσαν ακόμη μια μεγάλη ανατροπή (όπως στον ημιτελικό με το Βέλγιο) και κατέκτησαν το Nations League επικρατώντας 2-1.

Το πρώτο 45λεπτο που δεν είχε τίποτα το εντυπωσιακό, έδωσε τη θέση του σε ένα τρομερό δεύτερο μέρος, όπου είχε συνεχόμενα γκολ, δοκάρια, δυνατά μαρκαρίσματα, και ένα αμφισβητούμενο γκολ λίγο πριν το τέλος που έδωσε τη νίκη στο σύνολο του Ντιντιέ Ντεσάν, με τους Γάλλους να προσθέτουν ακόμα ένα διεθνές τρόπαιο στη γεμάτη τροπαιοθήκη τους.

Στο 64′ ο Τεό Ερναντέζ βρέθηκε ως φορ στην περιοχή της «φούριας ρόχα» όμως σημάδεψε το δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης, ο Μπουσκέτς βρήκε τον Ογιαρθάμπαλ, που έμεινε όρθιος απέναντι στον Ουπαμεκανό και με ωραίο διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-0 (64′). Πριν καν προλάβουν να τελειώσουν με τους πανηγυρισμούς οι Ισπανοί, ο Καρίμ Μπενζεμά στο 66′ έπιασε ένα απίστευτο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 80ο λεπτό ο Τεό Ερναντέζ έβγαλε τετ-α-τετ τον Εμπαπέ, με τον Γάλλο επιθετικό να εκτελεί τον Σιμόν ολοκληρώνοντας την ανατροπή για το 1-2. Με τους Ισπανούς ωστόσο να διαμαρτύρονται για οφσάιντ.

Νίκη και τρίτη θέση για την «Σκουάντρα Ατζούρα»

Η Σκουάντρα Ατζούρα επικράτησε με 2-1 του Βέλγιου στον μικρό τελικό του Nations League και κατέκτησε την τρίτη θέση της διοργάνωσης. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι  ήταν πιο αποτελεσματική, σημείωσε δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ είδε το δοκάρι να σταματάει δυο φορές την προσπάθεια των Βέλγων.Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος ήρθε το γκολ για την Σκουάντρα Ατζούρα. Ο Τίλεμανς έδιωξε μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Μπαρέλα και εκείνος έκανε το 1-0. Στο 60΄ ο Μπατσουαγί, έχασε την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 65΄ ο Μπεράρντι έκανε το 2-0 από την άσπρη βούλα. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, ωστόσο στο 87′ οι Κόκκινοι Διάβολοι μείωσαν το σκορ, με τον «χρυσό» παιδί του Βέλγιου, Ντε Κέτελαρ βγήκε τετ α τετ με τον με τον Ντοναρούμα και έκανε το 2-1.