Sports

ΜΟΥΝΤΙΑΛ: Αθλος για τους σοκερούς Με ήρωα τον Ρέντμεϊν η Αυστραλία στο Μουντιάλ του Κατάρ

Για έκτη φορά στην ιστορία της η Αυστραλία προκρίθηκε στο Μουντιάλ. Οι σοκερούς  επικράτησαν  5-4 του μαχητικού Περού στη διαδικασία των πέναλτι (0-0 κανονική διάρκεια και παράταση) και έτσι για πέμπτη συνεχόμενη φορά θα βρίσκεται στο μεγάλο ραντεβού του παγκοσμίου ποδοσφαίρου. Ήρωας της ο τερματοφύλακας Ρέντμεϊν, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 120′ και έπιασε το πέναλτι του Βαλέρα.

Το πρώτο μέρος του παιχνιδιού ήταν αρκετά φτωχό. Αμφότερες οι ομάδες είχαν το μομέντουμ τους κρατώντας την κατοχή, ωστόσο δεν έγιναν απειλητικές με αποτέλεσμα να μην υπάρξει σκορ στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Αυστραλοί μπήκαν καλύτερα, με τους Περουβιανούς γρήγορα να ισορροπούν και να παίρνουν μέτρα.

Με το χρονόμετρο να κυλάει, το Περού πίεζε χωρίς ωστόσο να έχει τη μεγάλη ευκαιρία για να πάρει κεφάλι. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Αυστραλοί λίγο πριν από το φινάλε και είχαν δύο καλές στιγμές. Σκορ δεν υπήρξε στο 90ο λεπτό με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Η μεγαλύτερη στιγμή του έξτρα χρόνου κατεγράφη στο 107ο λεπτό. Έπειτα από σέντρα από τα δεξιά, ο Φλόρες πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής της Αυστραλίας, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Η πρόκριση στο Μουντιάλ κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι.

Ο Γκαλίζ έπιασε το πρώτο πέναλτι των Αυστραλών, με τον Μπόιλ να είναι ο εκτελεστής. Ο Αντβίκουλα αστόχησε στο 3ο πέναλτι των Περουβιανών, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Στο έκτο πέναλτι του Περού, ο Ρέντμεϊν σταμάτησε το σουτ του Βαλέρα και έστειλε την Αυστραλία στο Παγκόσμιο του Κατάρ.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ράιαν (120′ Ρέντμεϊν), Μπέχιχ (120′ Γκούντγουιν), Ρόουλς, Ράιτ, Άτκινσον (90′ Κάρατσιτς), Μούι, Λέκι (87′ ΜακΛάρεν), Ιρβάιν, Χρούστιτς, Μπόιλ, Ντιούκ (69′ Μαμπίλι)