Sports

«Λύγισε» στο τέλος ο Τσιτσιπάς κόντρα στον Κύργιο

Δεν τα κατάφερε ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι στον Νικ Κύργιος, με τον Ελληνοαυστραλό να παίρνει τη νίκη με 2-1 σετ (5-7, 6-2, 6-4) και μαζί την πρόκριση για τα προημιτελικά του Χάλε.

Ο Ελληνας τενίστας πήρε το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια ο αντίπαλός του ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και κατάφερε να γυρίσει τούμπα το ματς, παίρνοντας το εισιτήριο για τους «8» του γερμανικού τουρνουά, μετά από 2 ώρες και 6 λεπτά παιχνιδιού.

Ο Τσιτσιπάς ηττήθηκε παρότι είχε περισσότερους άσους (18 έναντι 9 του Κύργιου), αλλά και winners (39-32), όπως επίσης και καλύτερο ποσοστό στο πρώτο σερβίς (82%-76%). Στο κρίσιμο σημείο του τρίτου σετ, όμως, ο Νικ αποδείχθηκε ψυχραιμότερος και έχοντας καλύτερες επιλογές κατάφερε να πάρει τη νίκη – πρόκριση στην επόμενη φάση του Χάλε.