Sports

Α-League: H Sydney FC νικήτρια στο ντέρμπι με Βίκτορι – Μάχη για να περάσει στην πεντάδα θα δώσει η Σίτι

Mε την Sydney FC να επικρατεί στο ντέρμπι κορυφής της Melbourne Victory και την Perth Glory να περνά άνετα το εμπόδιο των Μάρινερς συεχίσθηκε η αγωνιστική δράση στο A-League.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε την ευκαιρία να φύγει τυλάχιστον με τον βαθμό της ισοπαλίας, η Βίκτορι από το Σίδνεϊ. Ο Nincovic στο 95’ πέτυχε το νκητήριο γκολ της Sydney FC στο 2-1 επί της ομάδας της Μελβούρνης , η οποία είχε ισοφαρίσει στο 16’ με τον Μπαρμπαρούση το γκoλ του O’ Neil στο 6’ της συνάντησης.
Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Σίδνεϊ αύξησε την διαφορά στην 2η θέση από την Βίκτορι στους 4 βαθμούς. Ανετο πέρασμα από την έδρα των Μάρινερς για την Perth Glory. Η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος πήρε τη νίκη με 3-0 και χρειάζεται μια ακόμα νίκη στα εναπομείναντα 3 παιχνίδια για να κερδίσει και μαθηματικά τον τίτλο.
Στους άλλους αγώνες σπουδαία νίκη με σκόρ 3-1 επί της Wellington Phoenix πέτυχε η Adelaide United, ισοβαθμώντας στην 4η θέση με την ομάδα της Νέας Ζηλανδίας και την άλλη εβδομάδα αγωνίζεται με την Melbourne City για να εδραιωθεί στην τελική πεντάδα, από την οποία παραμένει εκτός η ομάδα της Μελβούρνης η οποία επικράτησε άνετα με σκόρ 4-1 επί της Brisbane Roar.