Sports

Ήττα για την Εθνική στην Ελβετία (2-1)

Στην πρόβα τζενεράλε πριν από τα δύο κρίσιμα παιχνίδια με Κόσοβο και Σουηδία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Εθνική Ελλάδος ηττήθηκε στη Ζυρίχη με 2-1 από την Ελβετία που είχε σε μεγάλη βραδιά το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ, Στίβεν Ζούμπερ, ο οποίος σκόραρε και σέρβιρε από ένα γκολ.

Καλή η «γαλανόλευκη» στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες. Δοκάρι σε κενή εστία για τον Παυλίδη που σκόραρε και το γκολ της Ελλάδας, αρκετά τα αμυντικά προβλήματα τα οποία θα πρέπει να λύσει ο Τζον Φαν Σιπ εν όψει των προκριματικών.

Η Εθνική μας ομάδα μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, με την Ελβετία να παίρνει τα ηνία από νωρίς και να κλείνει την Ελλάδα στην περιοχή. Το γκολ δεν άργησε να έρθει. Σκόρερ, το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ! Ο Στίβεν Ζούμπερ.

Ο Ελβετός ξεκίνησε τη φάση, εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και με ένα άψογο τελείωμα νίκησε τον Βλαχοδήμο και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του στο 7ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν και δεύτερο γκολ, δίνοντας έτσι στην Ελλάδα την ευκαιρία να ανέβει στο γήπεδο.

Από το 25ο λεπτό και μετά, το πρώτο ημίχρονο ήταν μόνο… Ελλάδα! Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε με τον Παυλίδη. Ο επιθετικός της Άλκμααρ έκανε τη σέντρα, οι παίκτες της Ελβετίας έδιωξαν άσχημα, ο Μπακασέτας πήρε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα κατέληξε πάνω από την αντίπαλη εστία.

Μάλιστα, ακριβώς στην επόμενη φάση, οι ποδοσφαιριστές της Ελλάδας έκρυψαν την μπάλα, με τον Παυλίδη ωστόσο να αστοχεί. Ο επιθετικός της Άλκμααρ ωστόσο δικαιώθηκε λίγα λεπτά αργότερα. Μπακασέτας και Παυλίδης έκαναν το «1-2», η μπάλα κόντραρε, ο ποδοσφαιριστής της Τράμπζονσπορ έβγαλε σε εκείνον της Άλκμααρ και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Ελβετών για το 1-1 στο 33ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος, η Ελβετία ήταν η ομάδα που ξεκίνησε και πάλι καλύτερα. Και πήρε το προβάδισμα από νωρίς. Αυτή τη φορά ο Ζούμπερ της ΑΕΚ έγινε δημιουργός και με μία υπέροχη σέντρα έβγαλε στον Βάργκας ο οποίος σημείωσε το 2-1 στο 51ο λεπτό.

Λίγο έλειψε ωστόσο να ισοφαρίσει ξανά η Εθνική. Ο Μπακασέτας έβγαλε τρομερή κάθετη στον Παυλίδη, ωστόσο εκείνος αστόχησε σε κενή εστία, σημαδεύοντας το δοκάρι της εστίας των Ελβετών.  Ο Ζούμπερ απείλησε ξανά την εστία της Εθνικής μας ομάδας, ωστόσο ο Βλαχοδήμος κατάφερε να σταματήσει το σουτ του παίκτη της ΑΕΚ.

Η Εθνική είχε μερικές καλές στιγμές, με τον Δουβίκα και τον Γιαννούλη που πέρασε στη θέση του Τσιμίκα, ωστόσο το 2-1 δεν άλλαξε, με την Ελλάδα να φεύγει από τη Ζυρίχη με την ήττα και να στρέφει το βλέμμα της στη σημαντική αναμέτρηση με το Κόσοβο (21:45, 5/9) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν΄τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος (78’ Σάλιακας), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος (60’ Κυριάκος Παπαδόπουλος), Κούτρης, Ζέκα, Μπουχαλάκης (46’ Σιώπης), Μπακασέτας (60’ Μάνταλος), Τσιμίκας (46’ Γιαννούλης), Βρουσάι, Παυλίδης (70’ Παυλίδης).