Sports

Στίβος: Υποβιβάστηκε από την Super League η Ελλάδα

Παρά τις καλές παρουσίες των Ελλήνων αθλητών, η χώρα μας δεν κατάφερε να παραμείνει στην Super League του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ομάδων, που διεξήχθη στο Μπίντγκοστς.

Στην τελευταία ημέρα των αγώνων, την καλύτερη θέση κατέλαβε ο Κώστας Φιλιππίδης (4η) στο άλμα επί κοντώ με άλμα στα 5,66μ. Ο πρωταθλητής μας ξεπέρασε με την πρώτη τα 5,31 μ., 5,46 μ., 5,56 μ. και 5,66 μ., ωστόσο, στη συνέχεια, δεν κατάφερε να υπερβεί τα 5,71 μέτρα. Ο Φιλιππίδης θα κάνει τον επόμενο αγώνα τους στις 14 Αυγούστου στο μίτινγκ του Λαντάου στη Γερμανία.
Η Ραφαέλα Σπανουδάκη, στην πέμπτη της κούρσα στη διοργάνωση, κατέλαβε την 5η θέση στα 200 μ. με 23.27 (-1,0) βελτιώνοντας το 23.29 του προκριματικού. Η Σπανουδάκη ολοκλήρωσε με θετικό πρόσημο την παρουσία της στους αγώνες, μετά τη συμμετοχή στον τελικό των 100 μ. και τη σκυτάλη 4Χ100 μέτρα.
Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Εφη Κολοκυθά, που κλήθηκε να αντικαταστήσει την Βούλα Παπαχρήστου στο μήκος και τα πήγε πολύ καλά. Η αθλήτρια του Μάκη Πάντου κατέλαβε την έκτη θέση με άλμα στα 6,43 μ. από την πρώτη της προσπάθεια, επίδοση κοντά στο φετινό της 6,54 μ. από το Πανελλήνιο της Πάτρας.
Η ομάδα 4Χ400 μ. των Ανδρών αποτελούμενη από τους Γιάννη Ντέτσικα, Πέτρο Κυριακίδη, Κώστα Νάκο και Μιχάλη Παππά, τερμάτισε στην τέταρτη θέση της σειράς της με 3.08.17