Australia Community Greece Sports

Πλώρη για τον τελικό έβαλε ο «Μέγας» Στέφανος Τσιτσιπάς !!!

Ξεπέρασε το εμπόδιο του Ισπανού Αγκούτ και πέρασε στον ημιτελικό

Πλώρη για τον μεγάλο τελικό έβαλε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο «Ελληνας θεός», όπως τον χαρακτήρισαν πολλοί μετά τη μεγάλη του νίκη επί του Ρότζερ Φέντερερ. Kατάφερε μετά από επική μάχη με τον Ισπανό, Νο 22 στην παγκόσμια κατάταξη, Μπαουτίστα Αγκούτ για την προημιτελική φάση του Αυστραλιανού Όπεν να πάρει την μεγάλη νίκη με 3-1 σετ !

Στο πρώτο σετ ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να πάρει τη νίκη με 7-5, αλλά στο δεύτερο ο Ισπανός φάνηκε πιο ψύχραιμος και κατάφερε να επιβληθεί με 6-4.

Μεγάλη μάχη έδωσαν οι δύο αθλητές στο τρίτο σετ με τον Αγκούτ να προηγήται αρχικά με 4-2. Στη συνέχεια όμως ο Τσιτσιπάς κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση κάνοντας το 6-4, με το οποίο κέρδισε το τρίτο σετ (2-1).

Στο 4ο σετ δόθηκε η τελική μάχη με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, με τους δύο παίκτες να φθάνουν στο τάι – μπρέικ, όπου ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το 7-6(7-2) γράφοντας το τελικό 3-1 σετ εν μέσω αποθέωσης από τους φιλάθλους που είχαν γεμίσει το Rod Laver Arena αλλά και αυτούς, κυρίως Ελληνες ομογενείς, που πανηγύρισαν έξαλλα έξω από τους χώρους του σταδίου.
«Δούλεψα σκληρά για να φθάσω μέχρι εδώ. Στόχος μου ήταν να φθάσω στα ημιτελικά του Αυστραλιανού Οπεν και τελικά τα κατάφερα. Είναι καταπληκτικό. Ο αντίπαλός μου ήταν πολύ καλός και με δυσκόλεψε, αλλά είχα τις δυνάμεις και την πεποίθηση ότι θα πάρω τη νίκη. Ευχαριστώ τον κόσμο που με αγκάλιασε από την αρχή και φυσικά την οικογένειά μου που βρέθηκε στο πλευρό μου…», είπε μετά το τέλος του αγώνα ο Στέφανος Τσιτσιπάς.
Στον ημιτελικό ο Ελληνας θα αντιμετωπίσει τον νικητή από το ζευγάρι Ραφαέλ Ναδάλ και Φράνσις Τιάφοου, που αγωνίσθηκαν χθές βράδυ.